2020. április 24., péntek

Katolikus hittan


Dicsértessék a Jézus Krisztus!
Kedves Gyerekek!
Az óra címe: Boldog Gizella Barátságban Istennel 4. osztály 28. lecke 93-95. oldal
Az óra anyagának a feldolgozásához segédletek:
Olvasd el Boldog Gizella királyné rövid történetét a tankönyv 93. oldalon.
Gizella bajor hercegnő, II. Henrik bajor herceg és Gizella burgundiai hercegnő leánya, II. Henrik német-római császár húga, 980 körül született Passauban. A mélyen hívő Gizella kolostorba akart lépni, ám amikor Géza fejedelem 995-ben megkérte kezét fia számára, Szent Adalbert püspök biztatására beleegyezett a házasságba. A főpásztor megértette vele, hogy jobban tetszik Istennek, ha közreműködik egy nép megtérésében, mint ha kolostori elvonultságban él.
István és Gizella esküvőjét 996-ban tartották német földön, ezt követően Gizella követte urát Magyarországra. Gyermekeik közül csak Imre herceg érte meg a felnőttkort.
Korabeli források szerint kölcsönös tisztelet, megértés és tapintat jellemezte a királyi pár kapcsolatát. Gizella Veszprémben élt, itt székesegyházat és apácazárdát is alapított, de sokszor elkísérte férjét nehéz útjaira. Közreműködött az esztergomi és somlyóvásárhelyi zárdák alapításában is, a jótettek gyakorlásában fáradhatatlan volt, segítő kezet nyújtott a szükséget szenvedőknek.
A királyné István király halála után összetűzésbe került az új királlyal, Orseolo Péterrel annak kormányzati hibái miatt. Péter megfosztotta Gizellát hatalmától, elvette javait, és házi őrizetben tartotta, ahonnan végül sikerült megszöknie. Visszatért Bajorországba, és szerzetes, később apátnő lett a passaui bencés nővérek kolostorában. Itt hunyt el május 7-én, valószínűleg 1059-ben. A zárda templomában helyezték örök nyugalomra. Sírja búcsújáró hely. Tisztelete Magyarországon már a 12. századtól kimutatható. A veszprémi Szent Mihály-bazilikában és a budapesti Szent István-bazilikában őrzik egy-egy csontereklyéjét.
Old meg légy szíves a 94. oldalon található 1., 2. és 3. feladatokat.
Szent István törvényei szerint az országos ügyek mellett a magyar királyné kötelességei közé tartozott a liturgikus textíliák elkészítése is. Ha minden templomnak csak egy-egy rend öltözetet juttattak is az öt liturgikus színben, csupán ez körülbelül kétezer miseruhát jelentett. Gizellától, illetve szoros környezetéből származik az a székesfehérvári Szűz Mária-templomnak adományozott aranyfonallal hímzett selyemszövet miseruha, melyből a 12. században elkészült a koronázási palást. A paláston István király, Imre herceg és Gizella királyné is szerepel – ez az egyetlen, hímzés formájában fennmaradt, hitelesnek minősíthető ábrázolás a királyi családról. 
A Szent István törvényét olvasva, hogy mi a Királyné feladata, légy szíves a 95. oldalon található 4. feladatot tervezd meg.
Gizellát hivatalosan nem avatták boldoggá. A passaui püspökség 1975 áprilisában beadott kérésére a Szentszék engedélyezte emléknapján a saját könyörgés használatát. A Rítuskongregáció elnöke az engedélyt megadó okmányban „Sancta Gisela” néven említi királynénkat.
Ima: Urunk, Istenünk, te megtanítottad Boldog Gizellát,
hogy már itt a földön országodat keresse és az élet
különféle útjain neked szolgáljon.
Közbenjárására engedd, hogy hivatásunkban
hűségesek maradjunk és egykor beléphessünk
a megígért országba.
A mi Urunk, Jézus Krisztus, a te Fiad által,
aki veled él és uralkodik a Szentlélekkel egységben,
Isten mindörökkön örökké. Ámen.
Házi feladat:
A tankönyv 95. oldalán az 6. feladat: Szerinted milyen egy jó édesanya és édesapa?
A feladatot szíveskedj megküldeni a Google Classroomba 2020. április -ig.
Ezer év szentjei - Boldog Gizella: https://www.youtube.com/watch?v=OlIi3LOS13k
Dicsértessék a Jézus Krisztus!
Szeretettel ölellek titeket!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

03.12. Református hittan

  Kedvesek! Ismerkedjetek meg Virágvasárnap történetével. Nézzétek meg a diavetítést (PowerPoint vagy más diavetítő szükséges). A történet...